1.13.2 Davčna osnova z normiranimi odhodki za leto 2022 v primerjavi z letom 2023, in sicer po ZDoh-2 oziroma po ZDDPO-2
Natalija Kunstek, davčna svetovalka
Uradni list številka 158/2022, z dne 19. 12. 2022, vsebuje Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2AA).
Sistem ugotavljanja davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov ni novost. Gre za način ugotavljanja davčne osnove, ko zavezancem ni treba voditi evidenc o odhodkih oziroma stroških, ki jih imajo pri poslovanju. Bo pa z letom 2023 nekaj sprememb, ki se jih tako imenovani »normiranci«, kot rečemo pogovorno zavezancem, ki davčno osnovo ugotavljajo na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, v večini primerov ne veselijo.
Zakon o dohodnini za določanje davčne osnove v letu 2022
Skladno z Zakonom o dohodnini (v nadaljevanju ZDoh-2), ki velja do konca leta 2022 in velja še za določitev davčne osnove za leto 2022, ko gre za davčno osnovo dohodka iz dejavnosti na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, veljajo določbe ZDoh-2, predstavljene v nadaljevanju.
Zavezanci, ki že opravljajo dejavnost, lahko ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, če:
-
opravijo priglasitev davčnemu organu; in
-
njihovi prihodki iz dejavnosti, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, v zadnjem davčnem letu ne presegajo 50.000 evrov; ali
-
v zadnjem davčnem letu njihovi prihodki iz dejavnosti, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, ne presegajo 100.000 evrov in je bila pri njih v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obvezno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev.
Zavezanec, ki je na novo začel z opravljanjem dejavnosti, pri ugotavljanju davčne osnove v prvem davčnem letu in v drugem davčnem letu, če je začel z opravljanjem dejavnosti v zadnjih šestih mesecih prvega…