2020.04.2.4 Dodatek za delo v manj ugodnem delovnem času in dodatek za delo v deljenem delovnem času
Vanja Mavri
Ali delavcu v primeru začasne prerazporeditve delovnega časa - npr. za čas od 11.00 do 22.00 (zaradi seje občinskega sveta) pripada dodatek za delo v manj ugodnem delovnem času ali ne? Kaj pa v primeru, da delavec mora priti na delo zaradi nujnega opravila (sestanek) od 08.00 do 10.00, vmes gre potem domov in spet pride na delo od 14.00 do 22.00? Mu v tem primeru pripada dodatek za delo v deljenem delovnem času in za koliko ur - od 14.00 do 22.00 ali od 16.00 (ko je konec rednega delovnega časa) do 22.00?
Med dodatke za delo v manj ugodnem delovnem času sodijo na podlagi 32. člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS) dodatek za:
- izmensko delo,
- delo v deljenem delovnem času,
- delo v neenakomerno razporejenem delovnem času,
- delo ponoči, v nedeljo in na dan, ki je z zakonom določen kot dela prost dan ali praznik,
- delo preko polnega delovnega časa,
- dodatek za stalno pripravljenost.
Dodatki pripadajo javnim uslužbencem za čas, ko delajo v času, ki je manj ugoden. Višino dodatkov določa Kolektivna pogodba za javni sektor (KPJS).
Dodatki za izmensko delo, delo v deljenem delovnem času in delo v neenakomerno razporejenem delovnem času se med seboj izključujejo.
- Dodatki za delo v manj ugodnem delovnem času
Dodatkov za delo v manj ugodnem delovnem času je torej več, za delavca, ki dela v času od 11. do 12. ure, pa v vprašanju ni navedeno, katerega izmed dodatkov je…