Danes je 15.1.2025

Input:

Konkurenčna prepoved in konkurenčna klavzula

30.9.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

2024.09.1.1 Konkurenčna prepoved in konkurenčna klavzula

Strokovni avtorski kolektiv Odvetniške pisarne Bohl d.o.o.

Uvod

Zakon o delovnih razmerjih (1) (v nadaljevanju: ZDR-1) v sedmem poglavju z naslovom Obveznosti pogodbenih strank predpisuje v 39. členu konkurenčno prepoved in v 40–42. členih konkurenčno klavzulo. Kljub temu, da se instituta po imenu zdita podobna, je pomembno vedeti, da se v resnici razlikujeta. Imata pa skupen osnovni namen, ki je zagotovitev pripadnosti in lojalnosti delavca delodajalcu.

Se pa le-ta pri obeh institutih kaže drugače. Medtem, ko je konkurenčna prepoved namenjena varstvu delodajalca pred tem, da bi pri njem zaposleni delavec enaka dela opravljal tudi pri drugem delodajalcu, je bistvo konkurenčne klavzule, da po prenehanju delovnega razmerja (nekdanjega) delodajalca zaščiti pred tem, da bi delavec tehnična, proizvodna ali poslovna znanja, ki jih je pridobil pri njem in v katera je delodajalec tudi ustrezno investiral, brez škodljivih pravnih posledic prenesel na konkurenčnega delodajalca, oziroma bi ta znanja uporabil za svojo osebno korist (2).

Konkurenčna prepoved

Konkurenčna prepoved oziroma zakonska prepoved konkurenčne dejavnosti je opredeljena v prvem odstavku 39. člena ZDR-1, ki določa, da med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco. Če torej delavec takšno dejavnost opravlja brez soglasja delodajalca, lahko delodajalec od njega zahteva povrnitev škode (3).

S prvim odstavkom omenjenega člena so opredeljeni kriteriji prepovedanega