2020.04.2.5 Neenakomerno razporejen delovni čas
Odvetniška pisarna Bohl d.o.o.
Inštruktorji v šoli vožnje imajo neenakomerno razporejen delovni čas zaradi narave dela oz. prilagajanja kandidatom, saj so npr. kandidati, ki lahko vozijo samo čez vikend. Po Zakonski določilih in z Zakonskimi normativi usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil v šolah vožnje je določeno, da lahko inštruktor v nedeljenem delovnem času vozi največ 8 učnih ur dnevno, v deljenem 9 učnih ur (če je bilo vmes najmanj 1 uro počitka). Po neprekinjenih 5-ih učnih urah mora imeti najmanj 30 min počitka, učna ura traja 50 min. Običajno nedeljenega delovnega časa ni, ampak so vmes prekinitve (odpoved kandidata, čakanje na naslednjega kandidata, ker ni možna vožnja v zaporedju. Čakalne ure so pri nas nične in se ne štejejo za opravljene ure. Ali je to zakonsko prav? Kako moramo pri plači upoštevati ure? Kako je potem s povračilom za malico, če je naredil 3 učne ure, z enournim presledkom, malica pa pripada za 4h in več?
Delovni čas je ena izmed bolj pomembnih sestavin pogodbe o zaposlitvi, seveda pa tudi elementov oz. vidikov delovnega razmerja nasploh, tako za delodajalca, kot tudi delavca. Delovni čas namreč opredeljuje obdobje, v katerem je delavec na voljo delodajalcu in opravlja delo, posredno pa torej opredeljuje tudi delavčev prosti čas.
Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US in 22/19 – ZPosS, v nadaljevanju ZDR-1) v 142. členu definira delovni čas, v nadaljnjih…