Danes je 21.11.2024

Input:

Obračun plače napotenim delavcem

3.4.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

1.125 Obračun plače napotenim delavcem

Verlag Dashöfer

V nadaljevanju objavljamo kratek povzetek video seminarja Napotitev delavcev na delo v tujino: obračun plače.

Napotitev delavcev na delo v tujino: obračun plače in osnova za PSV

Novost na področju obračuna plače se nanaša na osnovo za prispevke za socialno varnost (PSV).

Do konca lanskega leta je bila v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju posebna določba, ki se je nanašala na delavce, napotene na delo v tujino, in sicer na tiste delavce, ki so v času napotitve imeli zavarovalno podlago 002.

Šlo je za delavce, ki so bili napoteni znotraj EU, in je bilo potrdilo A1 izdano na podlagi 12. člena Uredbe 883/2004, oziroma, kadar je šlo za napotitve v tretje države, torej pri vseh tistih delavcih, pri katerih ste ob napotitvi spremenili zavarovalno podlago iz 001 v 002.

Za te delavce je torej veljalo, da pri obračunu plače, ko se obračunavajo prispevki za socialno varnost, torej slovenski prispevki za socialno varnost, te lahko obračunate od plače, ki bi jo ta delavec dobil za enako delo v Republiki Sloveniji.

Od morebitnih dodatkov za delo v tujino, ki so bili različno poimenovani (denimo detašmaji, dodatki za delo v tujini, dodatek za napotitev …), torej od dodatkov, ki jih je delavec k plači dobil dodatno, ker ste ga poslali na delo v tujino, ni bilo treba obračunati prispevkov za socialno varnost – niti delavčevih niti delodajalčevih.

To pravilo pa se na podlagi stališča Finančne uprave ni smelo uporabljati za delavce, ki so svoje delo običajno opravljali v dveh državah, torej, ko so imeli potrdilo, izdano na podlagi 13. člena Uredbe 883/2004. Torej za vse delodajalce, ki ste že v preteklih letih imeli potrdilo A1, izdano na podlagi 13. člena, se s 1. 1. 2024 ni nič spremenilo glede obračunavanja plačila prispevkov – ostajajo enaka kot prej.

Obračun plače napotenemu delavcu po 1. 1. 2024

Za delodajalce, ki ste v preteklosti oz. do konca lanskega leta lahko uporabili to posebno pravilo po pokojninski zakonodaji in torej obračunali prispevke od plače, ki bi jo vaš delavec dobil za enako delo v Sloveniji, od dodatka, ki ga je dobil za čas dela v tujini zaradi dela v tujini, pa torej