Danes je 4.12.2024

Input:

Plača in plačilo za opravljeno delo z vidika ZDR-1

17.5.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 15 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

 Kakšna je razlika med osnovno in minimalno plačo?

Osnovna plača se določi s pogodbo o zaposlitvi in je lahko nižja od minimalne plače. Izplačana plača pa ne sme biti nižja kot to določa Zakon o minimalni plači. Minimalna plača trenutno znaša 790,73 EUR bruto za polni delovni čas.

V minimalno plačo so lahko vključeni vsi elementi plače, kot jih navaja ZDR-1, in sicer:

  • osnovna plača po pogodbi o zaposlitvi,
  • dodatek za delovno dobo delavca,
  • dodatek za delovno uspešnost delavca in
  • drugi dodatki, če je tako določeno s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, pogodbo o zaposlitvi ali internimi akti delodajalca.

V minimalno plačo pa niso vključeni naslednji dodatki:

  • dodatek za nočno delo,
  • dodatek za delo v nedeljo,
  • dodatek za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu ter
  • dodatek za nadurno delo.

Vsi dodatki, ki niso vključeni v minimalno plačo se delavcu obračunajo od osnovne plače, izplačajo pa nad minimalno plačo.

Zaposlili bomo novega delavca. Kakšno plačo mu moramo določiti v pogodbi o zaposlitvi?

V pogodbi o zaposlitvi se delavcu določi osnovna plača glede na zahtevnost dela za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi. Najnižje osnovne plače so določene s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, običajno glede na tarifni razred v katero se uvršča posamezno delovno mesto.

Primer: Avtoprevozniško podjetje, ki je zavezano k spoštovanju kolektivne pogodbe za Obrt in podjetništvo, zaposli voznika težkega tovornega vozila. Delodajalec je v skladu s kolektivno pogodbo delovno mesto voznika uvrstil v III. tarifni razred. Na tej podlagi mu je v pogodbi o zaposlitvi določil osnovno plačo 630,30 EUR. Na to osnovno plačo delavcu pripadajo še dodatki, kot jih določa kolektivna pogodba in interni akti delodajalca.

Ali lahko delavcu znižamo plačo, če ne dosega pričakovanih delovnih rezultatov?

Delodajalec ne sme samovoljno delavcu znižati osnovne plače, ki sta jo določila s pogodbo o zaposlitvi. Za znižanje osnovne plače je treba z delavcem skleniti pisni sporazum oz. aneks k pogodbi. Pri tem pa je treba upoštevati zakonski minimum (minimalna osnovna plača po kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti in Zakon o minimalni plači).

Delodajalec lahko zaposlenemu, ki ne dosega pričakovanih delovnih rezultatov zniža ali odvzame le dodatek za delovno uspešnost delavca, vendar pa mora biti to ustrezno opredeljeno v internih aktih podjetja. Za zakonito znižanje plače namreč ne zadostuje zgolj ugotovitev delodajalca, da zaposleni ne dosega pričakovanih rezultatov. Delavca je treba najprej ocenjevati na ustrezni podlagi, ki jo je možno tudi preveriti. Šele na podlagi osebne ocene (pisno) se lahko dodatek za delovno uspešnost delavca bodisi odvzame ali zniža. Še vedno pa izplačana plača ne sme biti nižja od te, ki jo določa Zakon o minimalni plači.

Eden