Danes je 15.1.2025

Input:

Pojasnilo FURS: Informacija o novostih, ki jih prinaša novela ZDoh-2R

11.10.2016, Vir: FURSČas branja: 18 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

"V Uradnem listu Republike Slovenije, št. 63/2016, z dne 7. 10. 2016, je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona dohodnini (novela ZDoh-2R), ki začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu in se uporablja za davčna leta, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2017.

V nadaljevanju podajamo informacije o novostih, ki jih prinaša novela ZDoh-2R.

Rezidentstvo

Novejša sodna praksa je vzpostavila novo upravno-sodno prakso na področju ugotavljanja rezidentskega statusa. Iz novejše sodne prakse izhaja, da mora davčni organ pri presoji rezidentstva fizične osebe svojo odločitev utemeljevati le na podlagi določb nacionalne davčne zakonodaje in ne določb mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja, niti v primerih, ko zavezanec izkazuje hkratno rezidentstvo tuje države, s katero ima Slovenija sklenjeno mednarodno pogodbo. Posledično je davčni organ spremenil upravno prakso. Zavezanec se tako šteje za rezidenta Slovenije, kadar izpolnjuje katerikoli pogoj iz 6. člena ZDoh-2. Če je zavezanec dvojni rezident (tj. se šteje za rezidenta Slovenije po 6. členu ZDoh-2 in tudi za rezidenta države, s katero je Slovenija sklenila mednarodno pogodbo o izogibanju dvojnega obdavčevanja po nacionalni zakonodaji te države), se vprašanje dvojnega rezidentstva presoja v okviru postopka uveljavljanja ugodnosti po mednarodni pogodbi o izogibanju dvojnega obdavčevanja v Sloveniji ali v okviru postopka skupnega dogovarjanja po mednarodni pogodbi o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

Z dopolnjenim 7. členom ZDoh-2 se tako določa, da se fizična oseba, ki je dvojni rezident – za katero je bilo že ugotovljeno/dogovorjeno, da se šteje samo za rezidenta druge države pogodbenice za namene mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja – ne bo več štela za rezidenta Slovenije po ZDoh-2 in posledično v Sloveniji ne bo več upravičena do davčnih olajšav, do katerih so upravičeni samo rezidenti Slovenije po ZDoh-2. Taka fizična oseba v Sloveniji ne bo več zavezana k določenim postopkovnim pravilom, ki veljajo za zavezance rezidente Slovenije po ZDoh-2 (npr. k predložitvi medletne/letne napovedi za odmero dohodnine).

Oprostitev plačila dohodnine za pravično zadoščenje

Z novo 8. točko 27. člena ZDoh-2 se zagotavlja izjema od plačila dohodnine za pravično zadoščenje (razen v delu, ki predstavlja nadomestilo za izgubljen dohodek), ki je izplačano zaradi začetka postopka pred Evropskih sodiščem za človekove pravice (ESČP) na podlagi odločitve ESČP. Pri tem so zajeti vsi možni načini zaključka postopka pred ESČP, kjer mora Slovenija plačati odškodnino. To pomeni tako na podlagi sodbe ESČP, kot na podlagi enostranske izjave tožene države, na podlagi prijateljske poravnane, kjer se postopek pred ESČP konča tako, da ESČP izda sklep, v katerem povzame vsebino enostranske izjave ali prijateljske poravnave in zadevo izbriše s seznama zadev, in na podlagi sklenitve izvensodne poravnave, kjer ESČP v sklepu ugotovi, da je bila ta sklenjena in zadevo izbriše s seznama zadev. Tudi v izvensodni poravnavi se država dogovori za umik pritožbe na ESČP glede kršitev, za katere se je poravnala.

Sprememba glede obdavčitve dohodkov nerezidentov

Z Direktivo Sveta (EU) 2015/2060 z dne 10. novembra 2015 je bila razveljavljena Direktiva 2003/48/ES o obdavčevanju dohodka od prihrankov v obliki plačil obresti, in sicer z učinkom od 1. januarja 2016, za Avstrijo pa se na splošno še vedno uporablja do 31. decembra 2016. Direktiva 2003/48/ES o obdavčevanju dohodka od prihrankov v obliki plačil obresti je bila v domačo zakonodajo prenesena z ZDavP-2 (tj.