Danes je 2.1.2025

Input:

Pravilnik o službenih potovanjih (komentar)

20.11.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

2.5.1 Pravilnik o službenih potovanjih (komentar)

Ela Omersa

Pravilnik o službenih potovanjih v prvem členu določa definicijo službenega potovanja, in sicer se kot službeno potovanje šteje vsaka pot delavca zaradi opravljanja delovnih nalog ali zaradi izobraževanja iz kraja, kjer delavec opravlja delo po pogodbi o zaposlitvi, ali iz kraja običajnega prebivališča delavca. Ta člen je pomemben zato, ker Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) kot tudi večina kolektivnih pogodb dejavnosti pojma službeno potovanje ne definira. Skladno z uveljavljeno sodno prakso in pravno teorijo se pod pojmom službeno potovanje razume tista pot delavca, ki ne predstavlja rednega opravljanja dela na sedežu delodajalca oziroma v kraju, dogovorjenem s pogodbo o zaposlitvi, bodisi doma ali v tujini. Tipično si pod pojmom službena pot predstavljamo pot, ki jo delavec opravi od kraja opravljanja dela do strank ali poslovnih partnerjev delodajalca po navodilu delodajalca.

Službeno potovanje je potrebno razmejiti od pojma pot na delo in z dela ter od pojma opravljanja dela na delovnem mestu. Če je delovno mesto delavcev tudi v tujini, se opravljanje dela v tujini na primer ne šteje kot službena pot.

Pred odhodom na službeno pot mora delodajalec delavcu pripraviti in izročiti pisni potni nalog. Potni nalog je računovodska listina, ki omogoča spremljanje in dokazovanje službenih potovanj zaposlenih ter upravičenost do povračila stroškov, ki so nastali na službenem potovanju. Sestavljen je iz dveh delov, in sicer iz naloga za službeno potovanje, ki se