Danes je 5.12.2024

Input:

Redna odpoved ali podpis sporazuma?

3.6.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

2019.10.2.6 Redna odpoved ali podpis sporazuma?

Urška Krivec, univ. dipl. prav., Odvetniška pisarna Bohl

Imamo delavca, ki dela vodje ni opravljal vestno, ni spoštoval rokov in je delal napake, zato smo se z njim dogovorili in sklenili sporazum, da se zaposli na drugem delovnem mestu. Pogodbo ima sklenjeno za nedoločen čas, pri nas je zaposlen leto in pol. Ker se svojih napak in nesposobnosti zaveda, je s sporazumom pristal na novo delovno mesto in tudi na nižjo plačo.

Medtem smo razpisali prosto delovno mesto vodje in izbrali kandidata, ki bo zasedel njegovo bivše delovno mesto. Z delavcem se stanje ni izboljšalo, opravlja podobna dela, vendar manj zahtevna. Ker se želimo izogniti redni odpovedi zaradi nesposobnosti ter disciplinskemu postopku in njegovi morebitni tožbi na sodišču, me zanima, kakšne možnosti imamo, da delavca prepričamo, da odide.

Glede na sočasni manjši obseg dela v nabavi, v kateri so zaposlene tri osebe na istem delovnem mestu, smo razmišljali, da bi ga lahko odpustili tudi iz poslovnih razlogov, mu izplačali pripadajočo odpravnino v višini 520 EUR, a mislim, da s tem ne bi bil zadovoljen. Če podpišemo sporazum o prekinitvi pogodbe o zaposlitvi in se dogovorimo za višji znesek “odpravnine“, bo ta obdavčen, on pa se ne bi mogel prijaviti na