Danes je 15.1.2025

Input:

Splošno o odpravninah (pravni vidik)

30.11.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

Ali delavcu, ki ima pogodbo za določen čas, v primeru, da enostransko predčasno prekine pogodbo, pripada odpravnina?

Delavcu, ki redno odpove pogodbo o zaposlitvi za določen čas, odpravnina ne pripada, saj mu v tem primeru ni prenehala po 1. odstavku 79. člena. ZDR-1 namreč določa, da pogodba o zaposlitvi za določen čas preneha veljati brez odpovednega roka s potekom časa, za katerega je bila sklenjena oziroma ko je dogovorjeno delo opravljeno ali s prenehanjem razloga, zaradi katerega je bila sklenjena za določen čas. V skladu z določbo 3. odstavka, pa delavcu pripada odpravnina, če mu je pogodba o zaposlitvi za določen čas prenehala po prvem odstavku, torej s potekom čas. Navedeni osnovni pogoj nikakor ni izpolnjen v primeru, ko delavec pred potekom časa za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi, poda redno odpoved.

Delavki, zaposleni za določen čas, se je delovno razmerje začelo in končalo sredi meseca. Odpravnino dobi izplačano pri zadnji plači. Ali se, glede na 4. točko 79. člena ZDR-1, zadnja plača za polovico meseca všteva v osnovo oz. ali jo je treba preračunati na polni delovni čas ali se vzamejo zadnje tri plače, ki jih je prejela za polni mesec?

Za osnovo se v skladu z določbo 108. člena ZDR-1 vzame povprečna mesečna plača, ki jo je delavec prejel oz bi jo prejel, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo. Glede na navedeno je najbolje, da se osnova računa na podlagi zadnjih treh plač, ki jih je delavka prejela za cel mesec in se zadnji mesec, za katerega bo prejela le polovico plače, sploh ne upošteva.

Prosimo za pojasnilo glede izplačevanja odpravnin po 3. alineji 79. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/2013) in sicer nas zanima ali pripada odpravnina tudi specializantom (refundacija s strani ZZZS), ki jim preneha pogodba o zaposlitvi v času, ko že velja prej omenjeni zakon, z opravljanjem specializacije pa so pričeli pred spremembo tega zakona?
V kolikor menite, da jim pripada, nas zanima za katero obdobje delavcu pripada odpravnina, če ima sklenjenih več zaporednih pogodb o zaposlitvi (v skladu s kroženjem se spreminja delovno mesto in s tem pogodba o zaposlitvi), npr. delavec ima od 1.8.2009 sklenjeno delovno razmerje, od spremembe zakona