Danes je 23.1.2025

Input:

Ur. l. RS 1003/2016, Pravilnik o varnosti dvigal, z dne 20.4.2016

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o varnosti dvigal
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik določa zahteve, ki jih morajo izpolnjevati dvigala in varnostne komponente za dvigala v skladu z Direktivo 2014/33/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o harmonizaciji zakonodaje držav članic v zvezi z dvigali in varnostnimi komponentami za dvigala (UL L št. 96 z dne 29. 3. 2014, str. 251) ter prevzemne preglede, periodične preglede, vzdrževanje dvigal, nadzor in postopke obveščanja.
2. člen
(področje uporabe)
(1)  Ta pravilnik se uporablja za dvigala, ki se stalno uporabljajo v stavbah in konstrukcijah ter so namenjena za prevoz:
a)  oseb,
b)  oseb in blaga,
c)  samo blaga, če je nosilec dostopen, to pomeni, da lahko oseba brez težav vstopi vanj, in je opremljen s krmilnimi napravami, nameščenimi znotraj nosilca ali v dosegu osebe, ki je v njem.
(2)  Ta pravilnik se uporablja tudi za varnostne komponente za dvigala (v nadaljnjem besedilu: varnostne komponente), ki so navedene v Prilogi 3, ki je priloga in sestavni del tega pravilnika, in se uporabljajo v dvigalih iz prejšnjega odstavka.
(3)  Ta pravilnik se ne uporablja za:
a)  dvižne naprave, katerih hitrost ne presega 0,15 m/s,
b)  gradbiščna dvigala,
c)  žičnice, vključno z vzpenjačami,
č)  dvigala, ki so posebej načrtovana in proizvedena v vojaške ali policijske namene,
d)  dvižne naprave, iz katerih je mogoče opravljati delo,
e)  rudarske dvižne naprave,
f)  dvižne naprave, namenjene dviganju izvajalcev med umetniškimi predstavami,
g)  dvižne naprave, vgrajene v prevozna sredstva,
h)  dvižne naprave, povezane s stroji in namenjene izključno dostopu do delovnega mesta, vključno z vzdrževalnimi in nadzornimi točkami na strojih,
i)  zobate železnice,
j)  tekoče stopnice in mehanske steze.
(4)  Kadar nevarnosti za dvigala ali varnostne komponente, ki so navedeni v tem pravilniku, v celoti ali deloma zajema posebni akti Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: EU), se ta pravilnik ne uporablja za tista dvigala ali varnostne komponente in tiste nevarnosti, ki izhajajo iz uporabe navedenih posebnih aktov.
3. člen
(pomen izrazov)
Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, pomenijo naslednje:
1.  »dvigalo« je dvižna naprava, ki deluje med določenimi nivoji, ima nosilec, ki se premika vzdolž vodil, ki so toga, in je nagnjena pod kotom, večjim od 15 stopinj glede na vodoravnico, ali dvižno napravo, ki se premika vzdolž nespremenljive poti, tudi če se ne premika vzdolž togih vodil;
2.  »nosilec« je del dvigala, ki pri dviganju ali spuščanju nosi osebe in blago;
3.  »vzorčno dvigalo« je reprezentativno dvigalo, katerega tehnična dokumentacija kaže, kako bodo izpolnjene bistvene zdravstvene in varnostne zahteve iz Priloge 1, ki je priloga in sestavni del tega pravilnika, za dvigala, ki bodo ustrezala vzorčnemu dvigalu, opredeljenemu z objektivnimi parametri, ki ima enake varnostne komponente;
4.  »omogočiti dostopnost na