Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o varstvu pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi
1. SPLOŠNI DOLOČBI
1. člen
S tem pravilnikom se urejajo postopki in način dela ter varnostni in drugi ukrepi pri najdbi, zavarovanju, odkrivanju, identifikaciji, odstranjevanju, prevozu in uničevanju neeksplodiranih ubojnih sredstev (v nadaljnjem besedilu: NUS) ter evidence varstva pred NUS.
2. člen
NUS so sredstva, ki so ostala kot posledica vojnih delovanj na območju Republike Slovenije in druga prosto ležeča eksplozivna sredstva v naravnem okolju, ki so polnjena z eksplozivi ali eksplozivnimi zmesmi ter ogrožajo varnost ljudi in premoženja. NUS so lahko izstreljena, neizstreljena, odvržena, zakopana, potopljena, prestavljena ali skladiščena.
Med NUS se po tem pravilniku ne štejejo eksplozivna sredstva, ki so:
-
predmet kaznivih dejanj ali prekrškov ter druga sredstva, ki so predana policiji, pa niso posledica preteklih vojnih aktivnosti;
-
vojaška sredstva, ki jih uporablja Slovenska vojska ali druga vojaška sestava na vajah ali drugih oblikah usposabljanja.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se ta pravilnik lahko smiselno uporablja v Policiji oziroma Slovenski vojski, če o tem odločita pristojna ministra.
2. POGOJI ZA IZVAJANJE VARSTVA PRED NUS
3. člen
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (v nadaljnjem besedilu: uprava) organizira, opremlja in usposablja enoto za varstvo pred NUS na državni ravni kot enoto Civilne zaščite (v nadaljnjem besedilu: Državna enota za varstvo pred NUS) ter zagotavlja pogoje za delo pripadnikov te enote pri izvajanju ukrepa varstva pred NUS.
4. člen
Izvajanje ukrepa varstva pred NUS se natančneje opredeli v naslednjih dokumentih:
-
standardni operativni postopek (v nadaljnjem besedilu: SOP) ob najdbi NUS;
-
postopkovnik za delo na področju varstva pred NUS (v nadaljnjem besedilu: postopkovnik).
5. člen
SOP ob najdbi NUS je osnovni dokument za delo operaterja v regijskem centru za obveščanje in vsebuje:
-
navodilo za zajem podatkov od prijavitelja;
-
navodila za aktiviranje pripadnikov enote za varstvo pred NUS;
-
način napotitve na intervencijo;
-
navodila za alarmiranje in obveščanje;
-
navodila za ravnanje v primeru manjše ali večje ogroženosti;
-
poročanje o intervenciji.
6. člen
Postopkovnik opisuje tehnične in operativne postopke (pravila stroke), ki jih pri delu z NUS morajo izvajati pripadniki Državne enote za varstvo pred NUS.
SOP ob najdbi NUS in postopkovnik izdela organizacijska enota uprave, pristojna za izvajanje ukrepa varstva pred NUS (v nadaljnjem besedilu: pristojna enota uprave), potrdi pa ju generalni direktor uprave.
7. člen
Vodja intervencije v sodelovanju s poveljnikom Državne enote za varstvo pred NUS za posamezno zahtevnejšo intervencijo, uničenje ali razstavljanje NUS pripravi elaborat za izvajanje aktivnosti, ki ga potrdi odgovorna oseba za izvajanje ukrepa varstva pred NUS v upravi (v…