Danes je 19.1.2025

Input:

Ur. l. RS 2577/1993, Zakon o varstvu pred požarom, z dne 9.4.2022

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
o varstvu pred požarom
(ZVPoz)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon o spremembi Zakona o varstvu pred požarom (ZVPoz-E)
0834/2022
9.4.2022
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(namen zakona)
(1)  Ta zakon ureja sistem varstva pred požarom.
(2)  Sistem varstva pred požarom obsega organiziranje načrtovanje, izvajanje, nadzor ter financiranje dejavnosti in ukrepov varstva pred požarom.
(3)  S tem zakonom se v pravni red Republike Slovenije prenaša Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L št. 183 z dne 29. 6. 1989) in delno Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2006/123/ES z dne 12. decembra 2006 o storitvah na notranjem trgu (UL L, št. 376 z dne 27. 12. 2006).
2. člen
(dejavnosti varstva pred požarom)
(1)  Dejavnosti varstva pred požarom lahko opravljajo fizične in pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki ali posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, če izpolnjujejo predpisane pogoje.
(2)  Dejavnosti varstva pred požarom po tem zakonu so raziskovanje, izobraževanje in usposabljanje, načrtovanje ukrepov varstva pred požarom, nadziranje, požarno zavarovanje, gasilstvo, tehnični nadzor vgrajenih sistemov požarne zaščite, dimnikarstvo, požarno varovanje premoženja in druge.
3. člen
(javna služba)
(1)  Zakon določa dejavnost, ki jo opravljajo gasilske enote, kot obvezno javno službo.
(2)  Zakon oziroma predpis samoupravne lokalne skupnosti določa dejavnosti varstva pred požarom, ki se opravljajo kot neobvezne javne službe.
(3)  Naloge, organizacijo in status gasilskih organizacij ureja poseben zakon.
4. člen
(cilji varstva pred požarom)
(1)  Cilj dejavnosti in ukrepov varstva pred požarom je varovanje ljudi, živali, premoženja in okolja pred požarom in eksplozijo (v nadaljnjem besedilu: požarom).
(2)  Za uresničevanje ciljev iz prejšnjega odstavka je treba zagotoviti:
1.  načrtovanje in upoštevanje preventivnih ukrepov varstva pred požarom;
2.  odkrivanje, obveščanje, omejitev širjenja in učinkovito gašenje požara;
3.  varen umik ljudi in živali s požarno ogroženega območja;
4.  preprečevanje in zmanjševanje škodljivih posledic požara in eksplozije za ljudi, živali, premoženje in okolje;
5.  vzpostavitev ekonomskih razmerij med predpisanimi preventivnimi ukrepi varstva pred požarom in pričakovano požarno škodo.
5. člen
(pojmi in njihova razlaga)
V tem zakonu uporabljeni pojmi imajo naslednji pomen:
1.  Požar je proces hitrega gorenja, ki se nenadzorovano širi v prostoru in času. Za požar je značilno sproščanje toplote skupaj z dimom, strupenimi plini in plameni. Posledica zelo hitrega gorenja je lahko eksplozija.
2.  Eksplozija je zelo hitra reakcija oksidacije ali razpada, ki ima za posledico povišanje temperature ali tlaka oziroma obeh hkrati.
3.  Požarna ogroženost je potencialna nevarnost za izgubo življenja ali poškodbo oziroma materialno škodo ob požaru.
4.