KOLEKTIVNA POGODBA
za kmetijstvo in živilsko industrijo Slovenije
Zadnja sprememba | Številka | Veljavno od |
A N E K S Š T. 1 k Tarifni prilogi Kolektivne pogodbe za kmetijstvo in živilsko industrijo Slovenije | 2375/2022 | 1.8.2022 |
A. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(Krajevna veljavnost kolektivne pogodbe)
Kolektivna pogodba velja za območje Republike Slovenije.
2. člen
(Stvarna veljavnost kolektivne pogodbe)
Kolektivna pogodba velja za vse delodajalce, ki kot glavno dejavnost opravljajo eno od naslednjih dejavnosti, določene s šifro Standardne klasifikacije dejavnosti:
3. člen
(Osebna veljavnost)
(1)
Kolektivna pogodba velja za vse delavce, zaposlene pri delodajalcih iz 2. člena te pogodbe.
(2)
Za poslovodne osebe in prokuriste, ki imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi ta kolektivna pogodba ne velja, razen če je tako določeno s pogodbo o zaposlitvi.
(3)
Kolektivna pogodba velja tudi za dijake in študente na praktičnem usposabljanju v vsebini, ki je v kolektivni pogodbi posebej določena.
4. člen
(Časovna veljavnost)
(1)
Kolektivna pogodba je sklenjena za nedoločen čas.
(2)
Kolektivna pogodba začne veljati s prvim dnem naslednjega meseca po objavi.
(3)
Kolektivna pogodba se lahko odpove z odpovednim rokom treh mesecev, ki začne teči naslednji dan po objavi odpovedi v Uradnem listu Republike Slovenije. Pogodbena stranka o odpovedi obvesti drugo pogodbeno stranko s priporočenim pismom.
(4)
Po prenehanju veljavnosti kolektivne pogodbe se do sklenitve nove, vendar najdalj šest mesecev, če stranki ne določita drugače, še naprej uporabljajo določbe normativnega dela.
B. NORMATIVNI DEL
Splošno
5. člen
(Pomen izrazov v tej kolektivni pogodbi)
(1)
Izraz »poslovodna oseba« se razume skladno z zakonom o gospodarskih družbah.
(2)
»Sistemizacija delovnih mest« je splošni akt delodajalca, ki določa delovna mesta ter vsebuje podroben opis dela in pogoje za opravljanje dela posameznega delovnega mesta.
(3)
Za skupno delovno dobo se štejejo izpolnjena leta delovne dobe, ki jih je delavec prebil v delovnem razmerju doma ali v tujini oziroma pri opravljanju samostojne dejavnosti.
(4)
Za delovno dobo pri zadnjem delodajalcu se šteje:
-
neprekinjena delovna doba pri zadnjem delodajalcu, razen za delavce, ki opravljajo delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi za določen čas iz razloga sezonskega dela,
-
delovna doba pri delodajalcih, ki so pravni predniki zadnjega delodajalca,
-
za prevzete delavce tudi delovna doba pri delodajalcu, od katerega so prevzeti,
-
kadar iz razlogov na strani delodajalca pri družbah, ki so kapitalsko povezane z večinskim deležem, pride do zaposlitve delavca iz ene povezane družbe v drugo.
(5)
Izraz »uredba« je skrajšana…